Okna-Koszecin

Strona główna » O czym mówi współczynnik Uw okna?
okno w mieszkaniu

O czym mówi współczynnik Uw okna?

W dobie rosnących kosztów ogrzewania bardzo ważne jest wybieranie okien, które zwiększają termoizolacyjność budynku. Aby zyskać pewność, że elementy te wyróżniają się wysoką jakością, warto sprawdzić m.in. ich współczynnik Uw. Czym on jest? I co ma na niego wpływ? Temat ten omawiamy w naszym artykule. 

Czym jest współczynnik przenikania ciepła?

Współczynnik Uw to tzw. współczynnik przenikania ciepła. Oznacza on ilość energii, jaka przenika przez metr kwadratowy okna przy różnicy temperatur 1K pomiędzy wewnętrzną, a zewnętrzną stroną okna. Oczywiście im niższa jest jego wartość, tym lepsze parametry okna.

Przenikalność cieplna okien może być wyznaczona drogą obliczeń. Stworzono specjalny wzór, w którym pod uwagę brane jest m.in. pole powierzchni szyby, współczynnik przenikania ciepła ramy, pole powierzchni ramy, a także całkowite pole powierzchni okna.

Dlaczego współczynnik przenikania ciepła jest ważny? Przede wszystkim dlatego, że jego niska wartość oznacza, że okna (okna pcv Lubliniec) ochronią nasz dom przed utratą ciepła. To z kolei oznacza zmniejszenie rachunków za ogrzewanie i dopasowanie budynku do aktualnych wymogów prawnych.

Co wpływa na współczynnik przenikania ciepła?

Jakie czynniki decydują o tym, ile wynosi współczynnik przenikania ciepła?

Ważne elementy to:

  • pakiety szybowe: ilość szyb, zastosowanie powłok niskoemisyjnych, ciepłych ramek dystansowych, a także komór międzyszybowych.
  • profile okienne: im większa jest ich szerokość, tym lepsze właściwości termoizolacyjne,
  • okucia: najlepszą opcją są okucia w całości schowane w suchej komorze pomiędzy skrzydłem a ramą okna,
  • montaż: korzystne rozwiązanie to wysunięcie okien z grubości ściany w warstwę ocieplenia budynku (brak liniowych mostków termicznych).