Dopełnieniem ogrodzenia jest brama wjazdowa i furtka umożliwiająca bezpieczne poruszanie się pieszych między strefą wewnętrzną a ogólnodostępną. Istnieje kilka rodzajów bram wjazdowych, które różnią się sposobem i komfortem użytkowania. Od czego zależy wybór systemu otwierania wrót?
Podział bram wjazdowych
Podstawowy podział bram wjazdowych obejmuje wydzielenie wrót skrzydłowych (rozwieranych jedno- i dwuskrzydłowych) oraz przesuwnych. Poza względem praktycznym przy ich wyborze dobrze jest się kierować wygodą użytkowania. Nie zawsze można bowiem zastosować oba rodzaje bram.
Kiedy sprawdzi się brama skrzydłowa?
Brama rozwierana inaczej zwana skrzydłową jest ceniona ze względu na różnorodność wzorów i możliwości jej wykończenia. Choć jest to stosunkowo rzadko stosowana w systemie automatyki wjazdowej, istnieje możliwość zamontowania w ich skrzydle nowoczesne, niezawodne systemy sterowania. W przypadku dużych nierówności terenu, czyli występowania wzniesień zaraz za bramą, będzie to jedyna forma bramy pozwalająca na bezpieczne jej używanie. Podobnie będzie w przypadku wąskiej działki.
Kiedy wybrać bramę przesuwną?
Bramy przesuwne są dość wymagające jeśli chodzi o ukształtowanie terenu oraz wymiary działki. Podstawowym wymogiem konstrukcyjnym jest zapewnienie odpowiedniego miejsca z lewej, bądź prawej strony wjazdu, pozwalająca na schowanie całego skrzydła bramy po jej otwarciu. Jest to jedna z bardziej bezpiecznych konstrukcji bramy, niwelująca ryzyko samoczynnego zamknięcia się bramy pod wpływem wiatru. Są one zalecane w przypadku posesji z krótkim podjazdem oraz na takich, na których teren za bramą się wznosi.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami brama wjazdowa nie może być węższa niż 2,4 m. Jednymi z bardziej wygodnymi są bramy szerokości 3 m. Gdy brama ma być montowana przy ruchliwej ulicy, nie może być ona zagrożeniem dla ruchu drogowego ani pieszego. Dobrze zaprojektowana brama będzie pasowała konstrukcją do ogrodzenia i bryły budynku i zapewni komfortowy wjazd na posesję.